Zánět hrtanu

ZÁNĚT HRTANU (laryngitida, laryngitis)


(stáhnout jako pdf)

Jde o zánětlivé onemocnění části dýchací trubice, která tvoří vstup do průdušnice. Je většinou komplikací virových infekcí, ale může také vzniknou přetěžováním hlasových vazů křikem, dlouhodobým mluvením apod.

V důsledku virové infekce zduří sliznice horních dýchacích cest, následuje tvorba hlenu a stejně zduří i sliznice hrtanu včetně hlasových vazů a hrtanové příklopky. Následkem je zúžení průměru hrtanové části dýchací trubice, která je u kojence široká cca 1 cm. Otokem hlasových vazů se ztíží průchodnost vzduchu, dítě někdy chraptí, ale častěji se objeví suchý drsný, štěkavý či kokrhavý kašel a často bez dalších varovných příznaků se přidá namáhavé dýchání. Každé nadechnutí je provázeno drsným zvukem, dítě dýchá s námahou, stupňující se neklid situaci ještě zhoršuje, dítě si stěžuje na bolesti až pálení v krku.

Většinou k této komplikaci dochází v noci a rodiče, kteří jednou takový stav zažili u svého dítěte, nikdy na to nezapomenou. Čím je dítě mladší, tím závažnější může být průběh onemocnění, proto je také nejčastější příčinou nemocničního ošetřování u kojenců a batolat. Onemocnění akutním zánětem hrtanu však může postihnout i děti školního věku, ale u nich nebývá situace tak dramatická (anatomické poměry jsou již zcela jiné).

Co musíte udělat, když dojde k záchvatu akutní laryngitidy?

  • dítě vezměte na čerstvý studený vzduch (otevřete okno, jděte na balkon či terasu, pokud je venku teplo otevřete na dítě mrazák) studený vzduch během namáhavého dýchání pomalu zklidní otok sliznic
  • nutné je současně uklidňovat dítě
  • studený zábal na krk, podávat studené nápoje, pokud je kašel dráždivý, můžete podat Stoptusin
  • zvlhčovat prostředí, v němž se dítě pohybuje (zvlhčovače, Vincentka), vyměňte zábal na krku, často a krátce větrejte, v noci ponechte otevřené okno
  • upravte polohu dítěte mělo by být v polosedě, protože se mu tak lépe dýchá
  • nemáteli s touto situací zkušenosti, kontaktujte svého dětského lékaře